זהירות: הפרעות קשב וריכוז לפניך! האם יש קשר בינן לבין תאונות דרכים?

בשנים האחרונות הנושא של הפרעות קשב וריכוז עולה לכותרות, לא מעט בזכות מודעות הולכת וגוברת בנוגע לתופעה וכיצד היא משפיעה על איכות החיים של בני נוער כמו גם מבוגרים אשר מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז. למעשה, חשוב להבין כי הפרעת קשב וריכוז היא מצב רפואי בעקבות המקור של ההפרעה במצב של תת עוררות מוחית שאיתו נולדים. המאפיין הבולט של הפרעת קשב הוא שמירה על חוט המחשבה ועל כן מתמודדים עם הסחות דעת במגוון מצבים, החל מניסיון ללמוד ועד הסחות דעת בזמן נהיגה. על כן, נהגים אשר מאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז מתמודדים עם לא מעט קשיים אשר עשויים להוביל בין היתר לתאונות בדרכים, בעקבות חוסר יכולת לשמור על ריכוז בנהיגה. כיצד ניתן להפחית את הסיכוי לתאונה ואף לטפל בהפרעות קשב וריכוז בשביל ליצור איכות חיים משופרת? להלן הפרטים.

הפרעת קשב וריכוז – לא מה שחשבתם

אם עד לפני מספר שנים הפרעות קשב וריכוז היו מיוחסות לאחוז קטן מאוד באוכלוסייה, כיום בעקבות המודעות ההולכת וגוברת כמו גם היכולת לבצע אבחון מדויק ניתן להבחין בשינוי תפיסתי בכל הקשור להשפעות של הפרעות קשב וריכוז. אתר חיבורים מפרט על הפרעות קשב וריכוז, וזאת מתוך מטרה לחשוף את הציבור למידע מהימן אשר דרכו ניתן להסיק לא מעט אודות המורכבות עמה מתמודדים נהגים שמאובחנים עם הפרעות אלו, בייחוד בשל הסימפטומטיים אשר כוללים בין היתר קושי בשימת לב לפרטים הקטנים, שכחנות או חוסר יכולת לראות את הדברים בראייה רחבה. מאחר ונהיגה כרוכה בשמירה על ריכוז מקסימלי וכן יכולת להגיב מהר לאירועים המתרחשים בזמן אמת, נדרש לטפל בהפרעה הזו ואף לאבחן אותה בהקדם, כל זאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של מערך אשר מאפשר גם לנהגים שמאובחנים עם ההפרעה הזו להתמודד עם הקשיים מתוך מטרה לנהוג באופן בטוח, וזאת למרות ההשפעות של ההפרעה.

 

 

כיצד מטפלים בהפרעת קשב וריכוז?

ראשית, אבחון המתבצע על ידי פסיכולוג המתמחה בתחום הוא קריטי לטובת יצירה של תוכנית טיפול פרטנית המותאמת לסוג ההפרעה והתדירות שלה. מאחר ונהגים חשופים באופן טבעי לגירויים רבים בכביש, היכולת לשמור על קשב וריכוז היא מוגבלת למדי, בוודאי לאור הסימפטום של הסחות דעת שמשפיעות באופן דרמטי על הנהיגה. בין אם מדובר בנהגים חדשים ובין אם מדובר בנהגים ותיקים, פנייה לקבלת טיפול היא קריטית לטובת התמודדות עם הפרעת הקשב והריכוז ואף יכולת ליצור תוכנית טיפול בהתאמה אישית, כל זאת כחלק מהבנה כי הפרעות קשב וריכוז עלולות להוביל לפגיעה משמעותית ביכולת לנהוג באופן בטוח.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז התקדם באופן משמעותי בעשור החולף, כחלק מהבנה כי מדובר בהפרעה שפוגעת באופן משמעותי באיכות החיים, כולל נהיגה. התסכול שנוצר כתוצאה מההשפעות של הפרעות קשב וריכוז יוצר לופ מחשבתי שפוגע מאוד בביטחון העצמי ובהתאם לכך גם בביטחון בכביש, ועל כן פנייה לקבלת טיפול היא חיונית.

נהיגה בטוחה – כך תוכלו לעשות זאת למרות הפרעת קשב וריכוז

נהיגה בטוחה היא לא רק סיסמא אלא דרך חיים בעבור נהגים ונהגות שרוצים לשמור על עצמם ועל הנוסעים סביבם. הנושא של בטיחות בדרכים הוא אחד מהנושאים הבולטים שעל סדר היום הציבורי, בייחוד לאור המספר הגבוה של תאונות דרכים קלות ועד קטלניות. במידה ואתם מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז, חשוב מאוד לפנות לקבלת טיפול. כיום ניתן לפנות לקבלת טיפול כמו למשל טיפול CBT המתמקד בשינוי של דפוסי החשיבה וההתנהגות, בייחוד אם בעקבות ההפרעה יש קושי ומצוקה רגשית. בנוסף, בעת הצורך, אפשר לשקול נטילה של תרופות מרשם וזאת בהתאם להמלצה של פסיכולוג.

לסיכום

הפרעות קשב וריכוז יוצרות קשיים רגשיים אך גם התנהגותיים שמגיעים לידי ביטוי בהסחת דעת וגירויים שמשפיעים על הנסיעה. על כן, פנייה לקבלת אבחון ולאחר מכן יצירה של תוכנית טיפול פרטנית מהווה את הדרך הטובה ביותר להתמודדות עם ההפרעה, ויצירה של איכות חיים משופרת שתגיע לידי ביטוי גם ביכולת לנהוג בבטיחות.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות