חובה עליכם: ביטוח חובה

כל מי שהוציא רישיון בישראל יודע כי החוק בארץ מחייב את הנהגים לנהוג ברכבים המבוטחים בביטוח חובה, כך שנסיעה בהיעדר ביטוח חובה הינה עבירה על החוק. ביטוח זה מיועד לשמור על הנהג ויתר הנוסעים ברכב, כמו גם על הולכי הרגל במקרים בהם מתרחשת תאונת דרכים.

סוגי ביטוח

בישראל קיימים כמה סוגי ביטוח לרכב, ביניהם גם ביטוח החובה. במקרי תאונה הביטוח הנ"ל המכסה את העלויות על ההוצאות הרפואיות, מאפשר קבלת פיצויים על אבדן השתכרות ופיצויים על כאבים וסבל שנגרמו בעקבות התאונה. יתרה מזאת, קיים בישראל ביטוח נוסף, הביטוח המקיף, שאמנם אינו מחייב את כלל הנהגים, אך רבים מעדיפים לרכושו. הביטוח המקיף כולל ביטוח עצמי לנזקי רכוש עתידיים לרכב בעקבות תאונה, נזק או אסון טבע וביטוח צד ג', שזהו ביטוח לנזקים שעלולים להיגרם לרכב אחר בעקבות תאונת דרכים משותפת.

נהיגה ללא פוליסת ביטוח חובה

אדם שנהג ברכב נטול ביטוח חובה, יזומן לבית המשפט, שם ייתכן וייגזר עליו קנס כספי מסוים בגין העבירה. כיצד ניתן לדעת אם הנהג נוהג ללא ביטוח חובה? ובכן, לרוב, דבר זה מתגלה כאשר הנהג מבצע עבירה כלשהיא כמו נהיגה במהירות מופרזת, שימוש בטלפון בזמן נהיגה ועבירות דומות, ובמהלך הבדיקה מתברר שביטוח החובה אינו חל על הרכב בו נהג. במקרים אלה, העונש שייגזר על הנהג חמור הרבה יותר. חשוב לציין כי הרכב המבוטח בפוליסת ביטוח החובה צריך להתאים לרישיון הנהיגה של הנהג מאחר ונהיגה שאינה תואמת לתנאי פוליסת הביטוח, נחשבת כנהיגה ללא ביטוח.

תאונת דרכים ללא ביטוח חובה

כשמתרחשת תאונה ללא ביטוח חובה, דינו של הנהג נתון להשלכות רבות. היעדר ביטוח הינו עבירה פלילית כשלעצמה, וכשמצטרפת לעבירה גם תאונת דרכים, ההשלכות כאמור חמורות הרבה יותר. הנהג נתון לתביעה על ידי קרנית (קרן ממשלתית לפיצוי נגעי תאונות דרכים) בהתאם לכספי הפיצויים ששילמה לנפגעי התאונה. כמו כן, הנהג עצמו לא זכאי להגשת תלונה נגד קרנית משום שנהג ברכב ללא ביטוח חובה ולכן אינו זכאי לפיצויים. כמו כן, לכל כלל יש יוצא מן הכלל, לפיכך החוק קובע שלושה תנאים להגשת תביעת פיצויים מקרנית, גם למי שנהג ללא ביטוח חובה:

  • נהג ברכב באישור בעליו (קיבל את הרכב מצד ג')
  • יוכיח שלא ידע כי לא קיים ביטוח חובה לרכב.
  • בית המשפט יבחן את הסעיף הקודם באופן אובייקטיבי.

מלבד זאת, במידה ותאונת הדרכים התקיימה בעקבות רשלנותו של נהג אחר והנהג הלא מבוטח יכול להוכיח זאת, הוא יוכל לתבוע את הנהג האחר בהתאם לפקודת הנזיקין. יש לציין כי נוסעי הרכב, בין אם ידעו או לא על היעדר ביטוח החובה, זכאים לפיצוי מקרנית.

תאונה ללא ביטוח חובה

 

נהיגה ללא ביטוח חובה היא עבירה על החוק הישראלי המחייב את קיומה של הפוליסה, כמו כן, היעדר ביטוח חובה עשוי להוביל להשלכות נוקשות בייחוד בשילוב עבירה נוספת כמו תאונת דרכים, נהיגה ללא רישיון נהיגה, נהיגה שלא כחוק ועוד. מומלץ להקפיד על קיומה של הפוליסה ולוודא את תנאיה, כמו כן, ניתן גם לרכוש ביטוח מקיף למעוניינים בכך. במידה ועברתם תאונת דרכים ללא ביטוח חובה, אנא פנו לעורך דין בכדי שיוכל לסייע לכם בתהליך.

נגישות