הילדים תמיד מעכבים את היציאה מהבית בבוקר? ברוכים הבאים לגיל ההתבגרות

הורות לנערים מתבגרים היא תקופה מלאה באהבה, בשמחה ובכאוס. אבל שום דבר לא ממש מכין אתכם לבקרים המטורפים שבהם אתם נלחמים מדי יום בילדים המתבגרים, במרוץ נגד השעון כדי להביא אותם לבית הספר ואת עצמכם לעבודה. עם זאת, הכרת נבכי גיל ההתבגרות יכולה להיות המפתח לבניית חיי משפחה הרמוניים יותר.

גיל ההתבגרות: רכבת הרים של שינויים

גיל ההתבגרות הוא שלב בחיים המאופיין בתמורות פיזיות, רגשיות ופסיכולוגיות עמוקות. זה מתחיל בדרך כלל בסביבות הגילאים 10 עד 12 ונמשך לתוך שנות העשרה המאוחרות או תחילת שנות העשרים. במהלך תקופה זו, מתבגרים שואפים לבסס את זהותם, את עצמאותם ואת מקומם בעולם, מה שמוביל לעיתים לעימותים עם הוריהם. בתקופה זו, המתבגרים גם מקבלים רישיון נהיגה ולאחר תקופה המלווה, הם עצמאיים לחלוטין וצריכים אתכם פחות.

גיל ההתבגרות: בנים

נערים מתבגרים חווים שינויים ואתגרים ייחודיים במהלך גיל ההתבגרות התורמים לקונפליקטים של הבוקר. הכרת הגורמים הללו יכולה לעזור להורים לטפח שגרת בוקר שלווה יותר.

 • שינויים הורמונליים: אחד ההיבטים המשמעותיים ביותר של תקופה זו עבור בנים הוא הזינוק בהורמונים, במיוחד טסטוסטרון. שינויים הורמונליים אלה יכולים להוביל לשינויים במצב הרוח, תוקפנות מוגברת ועצבנות, מה שהופך את קרבות הבוקר לקשים יותר.
 • עצמאות ואוטונומיה: ככל שנערים גדלים יותר, הם מחפשים יותר עצמאות. הם רוצים לקבל את הבחירות וההחלטות שלהם בעצמם ולעיתים קרובות מתנגדים לסמכות ההורית. שגרת הבוקר עלולה להפוך למאבק כוחות כאשר הם טוענים לאוטונומיה שלהם.
 • השפעות חברתיות: חברים ובני גילם ממלאים תפקיד חשוב בחייו של נער מתבגר. הם מתחילים לחפש אצל חבריהם אישור וקבלה, ולעיתים קרובות מתעדפים חברים על פני משפחה. זה יכול להוביל לקונפליקטים כאשר ההורים מנסים לקבוע גבולות וכללים.
 • גיבוש זהות: גיל ההתבגרות הוא זמן שבו בנים מגדירים באופן פעיל את זהותם. הם עשויים להתנסות עם אנשים, סגנונות ותחומי עניין שונים. קרבות בוקר יכולים להתעורר כאשר ההורים מסתייגים מהבחירות או מהבגדים שלהם.
 • דפוסי שינה: בני נוער חווים לרוב שינויים בדפוסי השינה שלהם, עם שינוי טבעי לכיוון להישאר ערים מאוחר יותר. זה יכול להוביל לבקרים של עייפות ועצבנות כאשר ההורים מנסים להעיר אותם לבית הספר.

 

אסטרטגיות להורים לנערים מתבגרים

התמודדות עם נערים מתבגרים בכאוס הבוקר דורשת סבלנות והבנה. הנה כמה אסטרטגיות מעשיות להורים:

 • קבעו ציפיות ברורות: תקשרו ציפיות לגבי שגרות הבוקר ותחומי האחריות בצורה ברורה. שתפו את ילדיכם ביצירת לוח זמנים של בוקר שמתאים להעדפותיהם בגבולות סבירים.
 • תקשורת פתוחה: טפחו תקשורת פתוחה ולא שיפוטית עם המתבגרים שלכם. עודדו אותם להביע את מחשבותיהם ורגשותיהם, גם אם הם שונים משלכם. הקשיבו באופן פעיל לדאגותיהם.
 • הציבו גבולות: בעוד שמתן עצמאות הוא חיוני, הצבת גבולות היא קריטית באותה מידה. ודאו שיש מגבלות על זמן מסך, שינה וחזרה הביתה שתואמות את ערכי המשפחה שלכם.
 • יחסי עמיתים: עודדו חברויות בריאות תוך מעקב אחר קבוצת השווים של ילדיכם. הכירו את חבריהם ושמרו על תפקיד תומך בחיי החברה שלהם.
 • כבדו את הבחירות שלהם: כבדו את הזהות המתהווה של ילדיכם, גם אם היא כרוכה בהתנסות בסגנונות או תחומי עניין חדשים. בחרו את הקרבות שלכם בחוכמה, תוך התמקדות בבטיחות ובערכים החשובים באמת.
 • גמישות: היו גמישים בציפיות שלכם במהלך סופי שבוע או חגים. מתבגרים זקוקים גם לזמן מנוחה, ולאפשר להם לישון מדי פעם יכול להפחית קונפליקטים בבוקר.

גיל ההתבגרות: בנות

נערות בגיל ההתבגרות, כמו בנים, עוברות שינויים משמעותיים. הכרת שינויים אלה יכולה לעזור להורים להזדהות עם בנותיהם ולמזער את קרבות הבוקר.

 • תנודות הורמונליות: בנות חוות תנודות הורמונליות במהלך גיל ההתבגרות, הקשורות בעיקר למחזור החודשי. שינויים הורמונליים אלה יכולים להוביל לשינויים במצב הרוח, לעצבנות ולרגישות יתר.
 • פיתוח זהות: בדיוק כמו בנים, גם בנות עובדות על ביסוס זהותן. הן עשויות להתנסות בתפקידים, במערכות יחסים ובתחומי עניין שונים, מה שמוביל לפעמים לקונפליקטים עם הורים שאולי לא לגמרי מבינים או מסכימים עם הבחירות שלהן.
 • לחצים חברתיים: נערות מתמודדות לעיתים קרובות עם לחצים חברתיים אינטנסיביים הקשורים למראה, לפופולריות ולקבלה. לחצים אלה יכולים להשפיע על ההערכה העצמית שלהן ולתרום למאבקים רגשיים.
 • יחסי הורים: ככל שילדות גדלות לתוך גיל ההתבגרות, מערכות היחסים שלהן עם הוריהן יכולות להיות מורכבות יותר. הן עשויות לרצות יותר אוטונומיה ועדיין לבקש תמיכה רגשית ממשפחתן.
 • לחץ בלימודים: לחצים בלימודים יכולים להתגבר במהלך שנות ההתבגרות כאשר נערות מתמודדות עם אחריות אקדמית מוגברת ואתגרי ההכנה להשכלה גבוהה.

אסטרטגיות להורים לנערות מתבגרות

התמודדות עם נערות מתבגרות בבקרים דורשת גישה רגישה. הנה כמה אסטרטגיות להורים:

 • הקשבה אמפתית: היו מאזינים תומכים ואמפתיים. עודדו את בתכם להביע את רגשותיה וחששותיה, ותנו תוקף לרגשותיה, גם אם אתם לא תמיד מסכימים.
 • דימוי עצמי בריא: עזרו לבתכם לפתח חמלה עצמית ודימוי עצמי בריא. הדגישו את החשיבות של איכויות פנימיות וערך עצמי ולא של מראה חיצוני.
 • דיאלוג פתוח: יצירת מרחב בטוח לתקשורת פתוחה בנושאים כמו דימוי גוף, מערכות יחסים ובריאות הנפש. ודאו שהיא יודעת שהיא יכולה לפנות אליכם לקבלת הדרכה ותמיכה.
 • ציפיות אקדמיות מאוזנות: בעוד הצלחה אקדמית חשובה, חשוב לשמור על נקודת מבט מאוזנת על הישגים. עודדו אותה לעסוק בתחומי העניין והתשוקות שלה במקום להתמקד רק בציונים.
 • כבדו את הפרטיות: כבדו את הצורך שלה בפרטיות ובמרחב אישי. בססו אמון על ידי מתן אוטונומיה מסוימת תוך שמירה על גבולות לביטחון.
 • מודלים חיוביים לחיקוי: היו מודל לחיקוי חיובי עבור מערכות יחסים בריאות והערכה עצמית. הראו לה את חשיבות הטיפול העצמי והקבלה העצמית.

לסיכום

גיל ההתבגרות הוא תקופה מאתגרת הן עבור בני נוער והן עבור הוריהם. קרבות הבוקר יכולים להיות אינטנסיביים במיוחד כאשר בני נוער מחפשים עצמאות, מבססים את זהותם ובוחנים את השינויים השונים שמגיעים עם שלב זה של החיים. על ידי הבנת האתגרים הייחודיים העומדים בפני נערים ונערות מתבגרים, הורים יכולים לגשת לקונפליקטים אלה באמפתיה, בתקשורת פתוחה ובגמישות. זכרו, סבלנות ואהבה ללא תנאי הם כלים חיוניים שיעזרו לילדכם להצליח ולפרוח בגיל ההתבגרות.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.